Sohbet Girişi
kullanıcı adı
varsa şifreniz
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Farklı Sürüm Girişi

Sakarya Radyosu

Sakarya Radyosu

Sakarya Radyosu içerisinde 18 yaşından büyük öğrenci, genç bekar, dul ve evli olmak üzere binlerce Sakaryalı Bay/Bayan kullanıcı Sohbet Chat yaparak Canlı olarak radyo dinliyor. Sohbet Odaları ülkemizde kurulduğu günden bu zamana içerisinde Sohbetli Radyo olarak hizmet sağlayan odamızın Sakarya Radyosu yerini almaktadır.

Sohbetli Radyo içerisinde Şehir radyoları arasında yerini alan Sakarya Radyosu kanallarımız arasında yerini almaktadır. Sakarya Radyosu içerisinde olan kullanıcılarımız ilimiz hakkında yeterli bilgilere sahiptir. Fakat farklı illerden olup da Sakarya Radyosu içerisinde Sohbet Chat yaparak radyomuzu dinleyen kullanıcılarımız için ilimizi kısaca tanıtalım.

Sakarya Hakkında

Sakarya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.Aynı zamanda 2021 yılında Danimarka’da aldığı ödül ile bisiklet şehri ünvanını kazanmıştır. 2020 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.042.649 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır. Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır.

Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya‘nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya’da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara bölgesinin en büyük beşinci şehridir.

Köken Bilimi

Sakarya ili adını; aşağı havzasında bulunduğu, topraklarında Karadeniz’e dökülen ve il topraklarını G-K doğrultusunda ortadan ikiye bölerek kat eden Sakarya Nehrinden alır. Sakarya Nehri’nin ise adını nereden aldığına ilişkin bilgiler Frigler dönemine değin uzanmaktadır. Sakarya adının nereden geldiği ile ilgili görüşler şunlardır:

Eskişehir Çifteler ilçesinin 3 km GD yönünde antik Sangia şehri bulunuyordu. Buradaki kaynaktan çıkan sular önce küçük bir göl haline gelir, sonra akışa geçerek Sakarya Nehrinin kaynağını oluştururlar. Bu antik kentin adının nehre verildiği düşünülmektedir.
MÖ 7. yüzyıla kadar bölgeye hakim olan Frigler kutsal saydıkları nehir tanrıları Sangari adını vermişler. Frig ana tanrıçası Kibele’nin kocası olan Atis’i doğuran Sakarya Nehri’nin kızı Nana’dır. Bu isim önce Sangarios, sonra ise saldırgan manasına gelen Zakharion’a dönüşmüştür.
Başka bir rivayet MÖ 3. ve MS 4. yüzyılları arası yöreye hakim olan Bitinya kraliçesi Sangarius’un adının verildiği şeklindedir.

Sakar Dede adında bir ermiş nehir üzerindeki köprüden geçerken parasız olması sebebiyle hakarete uğrar ve geçirilmez. Keramet gösterir, dua eder, nehrin yönünü değiştirir. Nehre bugün Erenler ilçe sınırlarında türbesi olan bu Sakar Dede’nin adı verilir.

Sakarya Radyosu

Sakarya Radyosu

admin 81

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *